Opublikowano:

Wymiana opon na letnie i zimowe

opony samochodowe

opony samochodowe

Opony w naszych samochodach wymieniamy dwa razy w roku, na takie które są dopasowane do danej pory roku – na zimowe lub letnie. Po co to robimy, czy jest to niezbędne?

Opinie kierowców są podzielone. Część z nich uważa, że sezonowa wymiana opon jest zupełnie niepotrzebna. Zwłaszcza, że w ostatnich latach zimy nie są już takie mroźne i z dużą ilością śniegu, jak dawniej. A nawet jeśli warunki pogodowe się pogarszają, to zwykle na krótko.  Drugą grupę stanowią ci kierowcy, którzy uważają taką zamianę za coś niezbędnego i wraz ze zbliżającym się sezonem letnim lub zimowym, bez mrugnięcia okiem udają się do punktów wulkanizacyjnych.

Kto ma rację?

Właściwe ogumienie, dobrane do pory roku, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze. W zimie, gdy warunki atmosferyczne są trudne, drogi często są zaśnieżone i śliskie, nietrudno o utratę panowania nad pojazdem. Nie możemy do końca przewidzieć jak samochód będzie się zachowywał na takiej nawierzchni. Możemy jednak zwiększyć swoje bezpieczeństwo poprzez założenie opon przystosowanych do takich warunków pogodowych. Dadzą one większą stabilność pojazdowi. Opony zimowe są wykonane ze specjalnej mieszanki gumowej, dzięki której opona jest elastyczna nawet przy niskich temperaturach, a bieżnik z odpowiednimi nacięciami lamelkowymi i dużymi blokami w strefie barkowej zapewniają lepszą przyczepność na drodze pokrytej śniegiem czy błotem pośniegowym.  Dzięki tym właściwościom, opony zimowe zapewniają kierowcy lepszą przyczepność samochodu do drogi i bardziej efektywne hamowanie i sterowanie pojazdem. Dlatego czy chcemy czy nie, musimy przyznać, że wymiana opon z letnich na zimowe jest bardzo ważna i nie można jej zaniedbać. Opony zimowe są po prostu bezpieczniejsze pod każdym względem od opon letnich.

Zgodnie z zaleceniami, do wulkanizacji powinniśmy się udać zawsze przed 1 listopada i potem najwcześniej w kwietniu, chyba że warunki pogodowe wymagają takiej wymiany wcześniej – w zimie, lub później – wiosną.

Należy również pamiętać, że oprócz regularnej sezonowej wymiany opon, trzeba sprawdzać ich stan. Każda opona ma swoją wytrzymałość i kiedyś się zniszczy tak, że nie będzie się nadawała do użytkowania. Wtedy trzeba dokonać zakupu nowego ogumienia, by zachować bezpieczeństwo w czasie podróży.

Każdy kierowca powinien pamiętać, że pogody nie należy lekceważyć.  Wymieniajmy więc opony, gdy temperatura powietrza spada do ok 7 st. C.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *