Opublikowano:

Kiedy konieczny jest zakup nowych opon?

koło samochodu BMW

koło samochodu BMW

W trakcie jazdy, opony ulegają eksploatacji, dlatego należy pamiętać, by stale kontrolować ich zużycie, a w odpowiednim momencie dokonać zamiany na nowe. Odpowiednie ogumienie ma wpływ na bezpieczne prowadzenie samochodu.

W nowych oponach głębokość bieżnika sięga ok 9 mm. Zaleca się założenie nowych, gdy w przypadku opon letnich głębokość ta wynosi nie mniej niż 3 mm, a w przypadku opon zimowych 4 mm.  Jest to bardzo ważne z tego względu, że bardziej zużyte opony, gorzej trzymają się nawierzchni i znacznie wydłużają drogę hamowania.  Dzięki specjalnym znacznikom określającym zużycie bieżnika, jesteśmy w stanie sami zaobserwować, kiedy należy dokonać zakupu nowych gum.

Producenci opon przestrzegają, by nie stosować gum starszych niż 10 lat, ponieważ każda opona ma swoją datę ważności. Waz z upływem czasu guma, z której jest wykonane koło, staje się twardsza, przez co przyczepność samochodu jest mniejsza. Jeśli naszym samochodem pokonujemy długie trasy, o takiej wymianie należy pamiętać mniej więcej co 25-50 tys km.  Jeżeli poruszamy się po trudnym terenie, czasem nawet i szybciej.

Również uszkodzenia opon skracają jej przydatność do użytkowania. Wbite gwoździe, uderzenia o krawężnik, dziury w drodze mogą spowodować zniszczenia w oponie czasem niemożliwe do naprawy. Każdorazowo powinien to ocenić wulkanizator. W wulkanizacji możemy również skontrolować czy koła są poprawnie wyważone, sprawdzić geometrię kół i ciśnienie w oponach. Wszystkie te czynniki mają wpływ na szybsze i nierównomiernie zużywanie się bieżnika.

Każdy kierowca powinien przykładać dużą wagę do prawidłowego ogumienia samochodu, stale je kontrolować i w razie potrzeby dokonać zakupu nowych kół. Najlepiej znaleźć taki punkt wulkanizacji, w którym pracownicy mają duże doświadczenie i dobrze doradzą nam w miarę potrzeby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *