Opublikowano:

Jakie opony na jaką nawierzchnię?

samochód na śniegu

samochód na śniegu

Na rynku można znaleźć różne rodzaje opon samochodowych. Są one przystosowane do różnego typu nawierzchni. Jaka jest między nimi różnica?

Ogumienie letnie
Opony letnie sprawdzają się głównie podczas jazdy po suchej, utwardzonej nawierzchni. Kompletnie nie nadają się natomiast do jazdy po śniegu czy lodzie – wówczas przyczepność pojazdu do drogi ulega pogorszeniu, a droga hamowania znacznemu wydłużeniu.

Ogumienie zimowe
Ogumienie zimowe przystosowane jest do jazdy w niskiej temperaturze, a przez wzgląd na konstrukcję bieżnika – także po śliskiej, oblodzonej lub zaśnieżonej nawierzchni. Niekoniecznie sprawdza się natomiast podczas jazdy, kiedy na dworze panuje temperatura powyżej 10 stopni – wówczas guma staje się zbyt miękka, co skutkuje wydłużeniem drogi hamowania.

Opony do jazdy po mokrej nawierzchni
Opony deszczowe charakteryzują się konstrukcją bieżnika odprowadzającą wodę w sposób optymalny po mokrej nawierzchni. Są także wykonane z odpowiedniej gumowej mieszanki, która posiada wyższą zawartość krzemionki. Należy zaznaczyć, że opony deszczowe są rodzajem opon letnich.

Opony do jazdy terenowej
Opony terenowe są „sztywne”, przystosowane do amortyzowania wybojów i nierówności napotykanych podczas jazdy, miedzy innymi w celu ochrony pojazdu, co niestety pogarsza komfort pasażerów. Oznacza to, że nie do końca sprawdzają się na utwardzonych nawierzchniach; co więcej, jeżdżenie po asfalcie może znacznie skrócić ich żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *