Opublikowano:

Jak przechowywać opony w domu?

regał na opony

Często zdarza się, że na strychach i w piwnicach przechowywane są najróżniejsze artykuły, które razem tworzą niemały bałagan. Jednymi z nich mogą być opony. Posiadacze samochodów często przechowują opony sezonowe w nieładzie, podczas gdy ich wygodne składowanie jest proste i pozwala na zachowanie porządku.

Regał na opony

Regały na opony dostępne są w najróżniejszych rozmiarach i kształtach. Te mniejsze występują w postaci kilku metalowych rurek, które umożliwiają przechowywanie czterech opon. Tego typu regał jest niewielki i schludny, przy czym jednocześnie nadaje wnętrzu profesjonalizmu. Na rynku dostępne są też większe regały, umożliwiające jednoczesne przechowywanie więcej niż czterech opon. Najczęściej wykorzystywane są w profesjonalnych warsztatach samochodowych, jednak mogą z nich korzystać też posiadacze dwóch i większej liczby samochodów.

Odpowiednie warunki przechowywania

Warto pamiętać o tym, aby przechowywać opony w odpowiednich warunkach. Zbyt duża wilgoć może negatywnie wpłynąć na trwałość opony, przez co nie nadają się one do trzymania w każdej piwnicy. Ponadto należy ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych na opony. Dobrym pomysłem może być przykrycie ich folią, co uchroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto też raz na jakiś czas sprawdzać stan opon, jeśli były one wcześniej używane. Dotyczy to przede wszystkim kontrolowanie zużycia poprzez sprawdzanie wysokości bieżnika w oponie.

Opublikowano:

Jak zabezpieczyć podwozie przed korozją?

mechanik pracujący przy podwoziu samochodowym

Rdza bez wątpienia jest bardzo poważnym problemem dla każdego pojazdu. Uszkodzenia spowodowane przez korozję są nieodwracalne i dlatego bezwzględnie należy im zapobiegać.

Na rynku bez problemu można natrafić na wiele różnych preparatów, które wykonane są w oparciu o dobrej jakości masy bitumiczne i kauczuk. Znakomicie chronią one podwozie pojazdu nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed działaniem żrących substancji chemicznych. Co więcej, tego typu dodatkowa powłoka ochronna umieszczona pod samochodem stanowi także bardzo dobry izolator dźwięku.

Substancje, które konserwują i zabezpieczają podwozie można dostać zarówno w postaci sprayu, a także płynnej masy, którą nakłada się ręcznie. Zarówno jeden preparat, jak i drugi powinno się stosować przy stosunkowo wysokiej temperaturze powietrza wynoszącej około 20 stopni Celsjusza. Przed nałożeniem każdego z nich należy starannie umyć i odtłuścić powierzchnię, która jest przeznaczona do zabezpieczenia. Prace tego typu najlepiej jest wykonywać na świeżym powietrzu, jednocześnie w miarę możliwości korzystając z kanału bądź też z podnośników.

Czyszczenie warto przeprowadzać za pomocą oleju opałowego, który jest znacznie tańszy od benzyny. Z kolei do odtłuszczania można zastosować zwykłe domowe detergenty takie jak np. płyny do mycia naczyń. Warto przy tym pamiętać, że szampony do włosów czy żele i płyny do kąpieli nie nadają się do tego celu. Podobnie wygląda to z typowymi szamponami samochodowymi, które mają za zadanie konserwację lakieru.

Opublikowano:

Jakich uszkodzeń w oponie nie da się naprawić?

dziurawa opona samochodu

Uszkodzenie opony w samochodzie

Przekłucia lub cięcia

Jeśli auto przejedzie po gwoździu lub innych odpadkach drogowych, może wówczas dojść do przebicia opony. W zależności od miejsca, w którym dojdzie do cięcia, naprawa może być możliwa lub nie.
Jeśli do uszkodzenia dojdzie poza zewnętrznymi rowkami obwodowymi (rowkami, które owijają się wokół opony) lub na oponach o wzorach bieżnika, które nie mają rowków obwodowych, prawdopodobnie będzie trzeba wymienić oponę. Kwestia naprawy przebicia jest również ograniczona do otworów o średnicy 1/4 cala lub mniejszej. Kawałki nie są naprawialne, jeśli są wystarczająco głębokie, aby można je było wyciąć w jednym ze stalowych pasów wewnątrz opony.

Nakłucie ściany bocznej

Jeśli przebicie znajduje się w bocznej ścianie opony, należy ją wymienić. Dzieje się tak, ponieważ podczas jazdy, boczna ściana opony regularnie się zgina. Zatyczka lub łata opony może się wówczas poluzować. Również powietrze w oponie wyciska się na ściankach bocznych pod ciężarem pojazdu podczas jazdy. Każdy słaby punkt na bocznej ścianie opony zostanie zaatakowany przez ekstremalne ciśnienie i istnieje ryzyko wybuchu w miejscu, gdzie naprawa została wykonana.

Nakłucie barku

Jeśli nakłucie znajduje się na obszarze barków opony, wtedy z pewnością nie da się jej naprawić. Podczas jazdy, obszar barków opony jest pod największym naciskiem i maksymalnie wygina każdą część opony. Krzywa łopatki opony sprawia, że ​​trudno jest pozostawić łatkę lub wtyczkę na miejscu.

Opublikowano:

Jakie opony na jaką nawierzchnię?

samochód na śniegu

samochód na śniegu

Na rynku można znaleźć różne rodzaje opon samochodowych. Są one przystosowane do różnego typu nawierzchni. Jaka jest między nimi różnica?

Ogumienie letnie
Opony letnie sprawdzają się głównie podczas jazdy po suchej, utwardzonej nawierzchni. Kompletnie nie nadają się natomiast do jazdy po śniegu czy lodzie – wówczas przyczepność pojazdu do drogi ulega pogorszeniu, a droga hamowania znacznemu wydłużeniu.

Ogumienie zimowe
Ogumienie zimowe przystosowane jest do jazdy w niskiej temperaturze, a przez wzgląd na konstrukcję bieżnika – także po śliskiej, oblodzonej lub zaśnieżonej nawierzchni. Niekoniecznie sprawdza się natomiast podczas jazdy, kiedy na dworze panuje temperatura powyżej 10 stopni – wówczas guma staje się zbyt miękka, co skutkuje wydłużeniem drogi hamowania.

Opony do jazdy po mokrej nawierzchni
Opony deszczowe charakteryzują się konstrukcją bieżnika odprowadzającą wodę w sposób optymalny po mokrej nawierzchni. Są także wykonane z odpowiedniej gumowej mieszanki, która posiada wyższą zawartość krzemionki. Należy zaznaczyć, że opony deszczowe są rodzajem opon letnich.

Opony do jazdy terenowej
Opony terenowe są „sztywne”, przystosowane do amortyzowania wybojów i nierówności napotykanych podczas jazdy, miedzy innymi w celu ochrony pojazdu, co niestety pogarsza komfort pasażerów. Oznacza to, że nie do końca sprawdzają się na utwardzonych nawierzchniach; co więcej, jeżdżenie po asfalcie może znacznie skrócić ich żywotność.

Opublikowano:

Kiedy konieczny jest zakup nowych opon?

koło samochodu BMW

koło samochodu BMW

W trakcie jazdy, opony ulegają eksploatacji, dlatego należy pamiętać, by stale kontrolować ich zużycie, a w odpowiednim momencie dokonać zamiany na nowe. Odpowiednie ogumienie ma wpływ na bezpieczne prowadzenie samochodu.

W nowych oponach głębokość bieżnika sięga ok 9 mm. Zaleca się założenie nowych, gdy w przypadku opon letnich głębokość ta wynosi nie mniej niż 3 mm, a w przypadku opon zimowych 4 mm.  Jest to bardzo ważne z tego względu, że bardziej zużyte opony, gorzej trzymają się nawierzchni i znacznie wydłużają drogę hamowania.  Dzięki specjalnym znacznikom określającym zużycie bieżnika, jesteśmy w stanie sami zaobserwować, kiedy należy dokonać zakupu nowych gum.

Producenci opon przestrzegają, by nie stosować gum starszych niż 10 lat, ponieważ każda opona ma swoją datę ważności. Waz z upływem czasu guma, z której jest wykonane koło, staje się twardsza, przez co przyczepność samochodu jest mniejsza. Jeśli naszym samochodem pokonujemy długie trasy, o takiej wymianie należy pamiętać mniej więcej co 25-50 tys km.  Jeżeli poruszamy się po trudnym terenie, czasem nawet i szybciej.

Również uszkodzenia opon skracają jej przydatność do użytkowania. Wbite gwoździe, uderzenia o krawężnik, dziury w drodze mogą spowodować zniszczenia w oponie czasem niemożliwe do naprawy. Każdorazowo powinien to ocenić wulkanizator. W wulkanizacji możemy również skontrolować czy koła są poprawnie wyważone, sprawdzić geometrię kół i ciśnienie w oponach. Wszystkie te czynniki mają wpływ na szybsze i nierównomiernie zużywanie się bieżnika.

Każdy kierowca powinien przykładać dużą wagę do prawidłowego ogumienia samochodu, stale je kontrolować i w razie potrzeby dokonać zakupu nowych kół. Najlepiej znaleźć taki punkt wulkanizacji, w którym pracownicy mają duże doświadczenie i dobrze doradzą nam w miarę potrzeby.

 

Opublikowano:

Wymiana opon na letnie i zimowe

opony samochodowe

opony samochodowe

Opony w naszych samochodach wymieniamy dwa razy w roku, na takie które są dopasowane do danej pory roku – na zimowe lub letnie. Po co to robimy, czy jest to niezbędne?

Opinie kierowców są podzielone. Część z nich uważa, że sezonowa wymiana opon jest zupełnie niepotrzebna. Zwłaszcza, że w ostatnich latach zimy nie są już takie mroźne i z dużą ilością śniegu, jak dawniej. A nawet jeśli warunki pogodowe się pogarszają, to zwykle na krótko.  Drugą grupę stanowią ci kierowcy, którzy uważają taką zamianę za coś niezbędnego i wraz ze zbliżającym się sezonem letnim lub zimowym, bez mrugnięcia okiem udają się do punktów wulkanizacyjnych.

Kto ma rację?

Właściwe ogumienie, dobrane do pory roku, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze. W zimie, gdy warunki atmosferyczne są trudne, drogi często są zaśnieżone i śliskie, nietrudno o utratę panowania nad pojazdem. Nie możemy do końca przewidzieć jak samochód będzie się zachowywał na takiej nawierzchni. Możemy jednak zwiększyć swoje bezpieczeństwo poprzez założenie opon przystosowanych do takich warunków pogodowych. Dadzą one większą stabilność pojazdowi. Opony zimowe są wykonane ze specjalnej mieszanki gumowej, dzięki której opona jest elastyczna nawet przy niskich temperaturach, a bieżnik z odpowiednimi nacięciami lamelkowymi i dużymi blokami w strefie barkowej zapewniają lepszą przyczepność na drodze pokrytej śniegiem czy błotem pośniegowym.  Dzięki tym właściwościom, opony zimowe zapewniają kierowcy lepszą przyczepność samochodu do drogi i bardziej efektywne hamowanie i sterowanie pojazdem. Dlatego czy chcemy czy nie, musimy przyznać, że wymiana opon z letnich na zimowe jest bardzo ważna i nie można jej zaniedbać. Opony zimowe są po prostu bezpieczniejsze pod każdym względem od opon letnich.

Zgodnie z zaleceniami, do wulkanizacji powinniśmy się udać zawsze przed 1 listopada i potem najwcześniej w kwietniu, chyba że warunki pogodowe wymagają takiej wymiany wcześniej – w zimie, lub później – wiosną.

Należy również pamiętać, że oprócz regularnej sezonowej wymiany opon, trzeba sprawdzać ich stan. Każda opona ma swoją wytrzymałość i kiedyś się zniszczy tak, że nie będzie się nadawała do użytkowania. Wtedy trzeba dokonać zakupu nowego ogumienia, by zachować bezpieczeństwo w czasie podróży.

Każdy kierowca powinien pamiętać, że pogody nie należy lekceważyć.  Wymieniajmy więc opony, gdy temperatura powietrza spada do ok 7 st. C.