Czym różnią się opony letnie od zimowych? Poznaj, jak to rozpoznać.

Czym różnią się opony letnie od zimowych ?

ślad opon

Takie pytanie pada pośród wielu początkujących kierowców, którzy tak naprawdę dopiero co zaczynają przygodę z byciem kierowcami samochodów.

Osoby doświadczone z reguły bezproblemowo to określają. Różnicą, którą widać od razu jest na pewno inny kształt bieżnika.

Opony zimowe posiadają liczne rowki, które mają za zadanie mieć większą przyczepność na nawierzchni, którą jest śnieg/błoto pośniegowe/lód.

Z kolei opony letnie są skonstruowane z reguły po to, aby jeździć w dużo bardziej sprzyjających warunkach, które są całkowicie odmienne od tamtych – stąd też inne wykonanie opony, posiadające m.in. mniej rowków odprowadzających wodę.

To, czego nie widać od razu, jest to całkowicie inny skład mieszanki gumy. Jest on zależny od warunków, do których dana opona jest przeznaczona.

Opony letnie są sztywniejsze od zimowych, dzięki czemu są bardziej przystosowane do pracy w wysokich temperaturach.

Z kolei nie będą one się nadawały do jazdy w zimie, ponieważ materiał pod wpływem niskiej temperatury zacznie twardnieć, co wpłynie niekorzystnie na przyczepność na drodze.

Opony zimowe posiadają miękką gumę, która idealnie się dostosowuje do niskich temperatur, ale gdy jest ciepło, guma robi się coraz bardziej miękka i szybko się zużywa.

 

 

 

Istnieją też opony, które są uniwersalne.

Stanowią pewną równowagę pomiędzy oponą miękką – posiadającą wiele rowków i wypustek, a oponą twardą – nie posiadającą ich zbyt wiele. Zachowany jest pewnego rodzaju balans, co tworzy oponę przystosowaną na każde warunki.

Choć moim zdaniem, lepiej mieć opony na lato i na zimę, ponieważ da nam to odpowiednie bezpieczeństwo na jakiekolwiek drogowe warunki.

Jak wybrać odpowiednią oponę?

Najlepszym wyjściem, będzie spytanie się o poradę w warsztacie wulkanizacyjnym. Pracują tam doświadczeni specjaliści, którzy wiedzą, co trzeba Twojemu pojazdowi, abyś czuł się bezpiecznie na drodze.